Γενικό Λύκειο - Αποτελέσματα Πανελλαδικών Εξετάσεων 2024 - Πρώτα Στατιστικά Στοιχεία
Με ιδιαίτερη χαρά και υπερηφάνεια ανακοινώνουμε ότι οι μαθητές και οι μαθήτριες των Εκπαιδευτηρίων ΓΕΙΤΟΝΑ επέτυχαν, σε σχέση με τον πανελλαδικό μέσο όρο, πολύ υψηλές βαθμολογίες στις Πανελλαδικές Εξετάσεις. Οι σημαντικές επιδόσεις των υποψηφίων μας έρχονται ως φυσική συνέπεια της συστηματικής προσπάθειάς τους, όχι μόνο κατά το τελευταίο αλλά και καθ' όλα τα έτη σπουδών που προηγήθηκαν.
Η επιτυχία του σχολείου μας στις Πανελλαδικές Εξετάσεις δεν είναι συγκυριακή. Αποτελεί καρπό μιας μακροχρόνιας παράδοσης στον σχεδιασμό και την εφαρμογή σύγχρονων διδακτικών μεθόδων. Μέσα από ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα σπουδών και με δεδομένη την εμπειρία και την αφοσίωση των εκπαιδευτικών μας στο παιδαγωγικό τους έργο, παρέχουμε εδώ και 30 περίπου χρόνια στα παιδιά μας όλα τα απαραίτητα εφόδια, όχι μόνο για να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις των εξετάσεων για την τριτοβάθμια εκπαίδευση αλλά και για να σταδιοδρομήσουν στη συνέχεια με αξιώσεις στον ακαδημαϊκό στίβο ως φοιτητές.
Η καλλιέργεια της κριτικής σκέψης, της δημιουργικότητας και της κοινωνικής ευαισθησίας, βασικά στοιχεία της εκπαιδευτικής φιλοσοφίας των Εκπαιδευτηρίων ΓΕΙΤΟΝΑ, αποτελούν σημαντικές δεξιότητες, με τις οποίες οι μαθητές μας θα πορευτούν στην υπόλοιπη ζωή τους ως ενεργοί και υπεύθυνοι πολίτες.
Παραθέτουμε τα πρώτα στατιστικά στοιχεία. Μόλις ανακοινωθούν οι βάσεις εισαγωγής στις σχολές/τμήματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, θα ακολουθήσει και νέα ενημέρωση.
Η επιτυχία του σχολείου μας στις Πανελλαδικές Εξετάσεις δεν είναι συγκυριακή. Αποτελεί καρπό μιας μακροχρόνιας παράδοσης στον σχεδιασμό και την εφαρμογή σύγχρονων διδακτικών μεθόδων. Μέσα από ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα σπουδών και με δεδομένη την εμπειρία και την αφοσίωση των εκπαιδευτικών μας στο παιδαγωγικό τους έργο, παρέχουμε εδώ και 30 περίπου χρόνια στα παιδιά μας όλα τα απαραίτητα εφόδια, όχι μόνο για να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις των εξετάσεων για την τριτοβάθμια εκπαίδευση αλλά και για να σταδιοδρομήσουν στη συνέχεια με αξιώσεις στον ακαδημαϊκό στίβο ως φοιτητές.
Η καλλιέργεια της κριτικής σκέψης, της δημιουργικότητας και της κοινωνικής ευαισθησίας, βασικά στοιχεία της εκπαιδευτικής φιλοσοφίας των Εκπαιδευτηρίων ΓΕΙΤΟΝΑ, αποτελούν σημαντικές δεξιότητες, με τις οποίες οι μαθητές μας θα πορευτούν στην υπόλοιπη ζωή τους ως ενεργοί και υπεύθυνοι πολίτες.
Παραθέτουμε τα πρώτα στατιστικά στοιχεία. Μόλις ανακοινωθούν οι βάσεις εισαγωγής στις σχολές/τμήματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, θα ακολουθήσει και νέα ενημέρωση.
Σε αυτή την επιτυχία των μαθητών και μαθητριών μας σημαντικό ρόλο διαδραμάτισε αναμφισβήτητα η οικογένεια. Η αδιάκοπη φροντίδα και συμπαράσταση των γονέων προσέφερε μαζί με την ενθάρρυνση των εκπαιδευτικών μας το κατάλληλο υποστηρικτικό πλαίσιο για τη μέγιστη απόδοση της προσπάθειας των παιδιών. Οικογένεια και σχολείο συνεργαζόμαστε αρμονικά για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, διαμορφώνοντας ανοιχτούς ορίζοντες για το μέλλον τους.
Ανταποκρινόμενοι πάντοτε στις ανάγκες των μαθητών μας, θα βρισκόμαστε στη διάθεσή τους και κατά το προσεχές χρονικό διάστημα συμπλήρωσης των μηχανογραφικών δελτίων. Το Γραφείο Πληροφόρησης Σπουδών και Αιτήσεων, το οποίο στελεχώνεται από ομάδα έμπειρων εκπαιδευτικών – συμβούλων εκπαίδευσης, θα βοηθήσει όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες στην κατάθεση του Μηχανογραφικού Δελτίου και στην επιλογή των κατάλληλων τμημάτων Α.Ε.Ι., έτσι ώστε να επιτύχουν την εισαγωγή τους σε σχολές/τμήματα που να ανταποκρίνονται στις κλίσεις και τα ακαδημαϊκά τους ενδιαφέροντα.
Η διαδικασία αυτή ολοκληρώνεται με την υποστήριξη στη συμπλήρωση και κατάθεση του μηχανογραφικού δελτίου τόσο για τα Ελληνικά όσο και για τα Κυπριακά Α.Ε.Ι. στο τέλος της Γ΄ Λυκείου.
Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και στις μαθήτριές μας!
Ανταποκρινόμενοι πάντοτε στις ανάγκες των μαθητών μας, θα βρισκόμαστε στη διάθεσή τους και κατά το προσεχές χρονικό διάστημα συμπλήρωσης των μηχανογραφικών δελτίων. Το Γραφείο Πληροφόρησης Σπουδών και Αιτήσεων, το οποίο στελεχώνεται από ομάδα έμπειρων εκπαιδευτικών – συμβούλων εκπαίδευσης, θα βοηθήσει όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες στην κατάθεση του Μηχανογραφικού Δελτίου και στην επιλογή των κατάλληλων τμημάτων Α.Ε.Ι., έτσι ώστε να επιτύχουν την εισαγωγή τους σε σχολές/τμήματα που να ανταποκρίνονται στις κλίσεις και τα ακαδημαϊκά τους ενδιαφέροντα.
Η διαδικασία αυτή ολοκληρώνεται με την υποστήριξη στη συμπλήρωση και κατάθεση του μηχανογραφικού δελτίου τόσο για τα Ελληνικά όσο και για τα Κυπριακά Α.Ε.Ι. στο τέλος της Γ΄ Λυκείου.
Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και στις μαθήτριές μας!