Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Νηπιαγωγείου μας, στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία, που κάθε χρόνο γιορτάζεται στις 3 Δεκαμβρίου, παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Αγαπάμε Σκύλους Οδηγούς». Το πρόγραμμα παρουσίασε στα παιδιά η κ.Ζωή Γερουλάνου, πρόεδρος του Κέντρου Σκύλοι Οδηγοί Ελλάδος – GREEK GUIDE DOGS.
Φέτος, όπως κάθε χριστουγεννιάτικη περίοδο, η χαρά, το χαμόγελο, η ελπίδα και η αισιοδοξία έρχονται για να φωτίσουν τα πρόσωπα των παιδιών μας. Το Σάββατο, 16 Δεκεμβρίου 2023 στα Εκπαιδευτήρια Γείτονα θα πραγματοποιηθούν χριστουγεννιάτικες δράσεις για όλες τις τάξεις του Δημοτικού. Με πολλή λάμψη και πολύχρωμα στολίδια οι μικροί μαθητές μας θα ταξιδέψουν στον μαγικό κόσμο των Χριστουγέννων!
Σας παραθέτουμε ψηφιακά υπογεγραμμένο το με αριθμό πρωτ. 132268/2023 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού (ΥΠΑΙΘΑ) με Θέμα «Διενέργεια προκαταρκτικών εξετάσεων (ΠΚΕ) για την εισαγωγή στις Σχολές του Λιμενικού Σώματος, στις Στρατιωτικές Σχολές, στις Σχολές του Πυροσβεστικού Σώματος, στις Σχολές της Ελληνικής Αστυνομίας και υγειονομικών εξετάσεων για τις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού, έτους 2024 ». Επισημαίνεται ότι σε περίπτωση που χρειάζεστε οποιαδήποτε διευκρίνιση, θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τα στοιχεία που αναγράφονται στις «Πληροφορίες» του εγγράφου.
Την Παρασκευή, 1η Δεκεμβρίου 2023, στην έδρα του Συμβουλίου της Ευρώπης στο Στρασβούργο, έγινε η απονομή των βραβείων στους μαθητές και στις μαθήτριες που κατέκτησαν τις τρεις πρώτες θέσεις στην Ολυμπιάδα Besafenet 2023.
Με την υπ’ αριθμ΄πρωτοκόλλου Φ.14/ΦΔ/135466/138271/Δ1 της 1.12.2023 απόφαση του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού εγκρίνεται ο 26ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ανάγνωσης Παιδικού Λογοτεχνικού Βιβλίου με τίτλο «Βιβλιοδρομίες 2024» των Εκπαιδευτηρίων Γείτονα. O διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές Δ΄, Ε΄, και Στ΄ τάξεων του Δημοτικού που φοιτούν σε Δημόσια και Ιδιωτικά Σχολεία της Ελλάδας, της Κύπρου και του Απόδημου Ελληνισμού.
Η μαθήτρια του Σχολείου μας Φαραζή Ελένη, αθλήτρια της Λέσχης Οπλομαχίας Βάρης, κατέλαβε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο ξίφος μονομαχίας στο Κύπελλο Ελλάδας, στην κατηγορία U-20. Οι αγώνες διεξήχθησαν στο Ο.Α.Κ.Α στις 26 Νοεμβρίου 2023.
Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, οι υποψήφιοι/ες (μαθητές/τριες και απόφοιτοι) που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, καλούνται να υποβάλουν σχετική Αίτηση-Δήλωση (Α-Δ). Συγκεκριμένα για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ του 2024, η Α-Δ θα υποβληθεί στο διάστημα από Τετάρτη 29-11-2023 ως και Παρασκευή 15-12-2023.
Στο πλαίσιο του Προγράμματος Βιωματικής Μάθησης «Εμπειρίες Συγκομιδής Καρπών», πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 25 Νοεμβρίου, η επίσκεψη των μαθητών και μαθητριών της Δ΄ τάξης στο Σοφικό της Κορινθίας για τη συγκομιδή των ελιών.
Στην καρδιά της Ευρώπης, υπάρχει μια μαγική εβδομάδα γεμάτη μυστήριο και περιπέτεια, η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα! Κατά τη διάρκεια αυτής της εβδομάδας, παιδιά από όλη την Ευρώπη μαθαίνουν πώς να γίνουν προγραμματιστές.
Η μαθήτρια του Σχολείου μας Καλημέρη Ολυμπία και ο μαθητής Νοταράς Γιώργος, αθλητές της Λέσχης Οπλομαχίας Βάρης, κατέλαβαν την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο ξίφος μονομαχίας, στο Κύπελο Ελλάδος U-17. Οι αγώνες “Κύπελλο Λυγκηστίς” διεξήχθησαν στη Φλώρινα, στις 18 και 19 Νοεμβρίου 2023.
|
Κατηγορίες
All
Αρχείο
July 2024
|