Μετά την ανακοίνωση των διηγημάτων που απαρτίζουν τη βραχεία λίστα, έφτασε επιτέλους η μεγάλη στιγμή να ανακοινώσουμε τα αποτελέσματα του 2ου Διασχολικού Λογοτεχνικού Διαγωνισμού που διοργάνωσαν τα Εκπαιδευτήρια Γείτονα. Η χαρά μας είναι μεγάλη γιατί οι συμμετοχές ήταν πολλές, γεγονός που επιβεβαιώνει ότι υπάρχει ενδιαφέρον από τους μαθητές των σχολείων της Αττικής να εκφραστούν δημιουργικά, να κινητοποιήσουν τη φαντασία και την επινοητικότητά τους και να καλλιεργήσουν αφηγηματικές και γλωσσικές δεξιότητες.
Με μεγάλη χαρά ανακοινώνουμε ότι 27 μαθητές και μαθήτριες της Ε' και ΣΤ' Δημοτικού του σχολείου μας διακρίθηκαν και απέσπασαν αριστεία και βραβεία στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής Δημοτικού 2024.
Με χαρά σας ανακοινώνουμε την πιστοποίηση του Σχολείου μας ως Ευρωπαϊκό Γαλάζιο Σχολείο (European_Blue_Schools_Certificate-2023_2024-524.pdf) για τη σχολική χρονιά 2023-2024, στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Συμμαχίας για τους Ωκεανούς (European Ocean Coalition _EU4Ocean) μεταξύ οργανισμών, έργων και ανθρώπων που συμβάλλουν στον ωκεανογραφικό γραμματισμό και στη βιώσιμη διαχείριση του θαλάσσιου περιβάλλοντος.
Τα Εκπαιδευτήρια Γείτονα ως μέλος του Διεθνούς Δικτύου Συνεργαζόμενων Σχολείων PASCH και στο πλαίσιο της μόνιμης συνεργασίας του με την Γερμανική Κεντρική Υπηρεσία Σχολείων στο Εξωτερικό (ZfA) δίνει την ευκαιρία στους μαθητές και τις μαθήτριες του να συμμετέχουν σε projects, τα οποία διοργανώνονται και πραγματοποιούνται από κοινού με τα υπόλοιπα σχολεία-μέλη του Δικτύου PASCH στην Ελλάδα.
Στο πλαίσιο του Βιωματικού Προαιρετικού Προγράμματος του Νηπιαγωγείου: «Μένοντας μέχρι αργά το βράδυ στο Σχολείο μου», την Παρασκευή 31 Μαΐου 2024, μαθητές και μαθήτριές μας είχαν την ευκαιρία, μέσα από ομαδικές παιγνιώδεις και ευχάριστες δραστηριότητες, να καλλιεργήσουν περισσότερο τις διαπροσωπικές τους σχέσεις, να συνεργαστούν και να αλληλεπιδράσουν.
Στο πλαίσιο του προγράμματος «Διαβάζω - Επιλέγω - Συγγράφω - Παρουσιάζω», οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ τάξης του Δημοτικού, την Πέμπτη, 30 και την Παρασκευή, 31 Μαΐου, παρουσίασαν την παράσταση «Ο πόλεμος της Ωμεγαβήτας», βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο του Ευγένιου Τριβιζά. Τα πρωτάκια μας με πολύ κέφι και ενθουσιασμό κατάφεραν να εξορίσουν το «Ωμέγα» στο τέλος της «Αλφαβήτας», να ορίσουν το εργατικό «Άλφα» αρχηγό και να μας ταξιδέψουν στον μαγικό κόσμο του παραμυθιού.
Η μαθητική επιχείρηση με την επωνυμία Μυστίλλη, που δημιούργησε ομάδα μαθητών και μαθητριών των τάξεων Α΄ και Β΄ Λυκείου του σχολείου μας, κατέκτησε το Public Choice Award - Βραβείο Κοινού 2024 στον 19ο πανελλαδικό διαγωνισμό «Καλύτερης Εικονικής Επιχείρησης 2024» του Junior Achievement Greece. Ο εν λόγω διαγωνισμός είναι εγκεκριμένος από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού.
Με αύρα καλοκαιρινή, ανοίγουμε πανιά και αρμενίζουμε στα νησιά μας. Σας περιμένουμε στο 26ο Ελληνικό Πανηγύρι, για να σαλπάρουμε με χορούς και τραγούδια για τα νησιά του Ιονίου και Αιγαίου πελάγους μας, το οποίο θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 5 Ιουνίου, 19.30 στις εγκαταστάσεις των Εκπαιδευτηρίων Γείτονα.
O 2ος Διασχολικός Λογοτεχνικός Διαγωνισμός των Εκπαιδευτηρίων Γείτονα πλησιάζει στην ολοκλήρωσή του και ήδη βρισκόμαστε ένα βήμα πριν την ανακοίνωση των τελικών αποτελεσμάτων. Από τα δεκάδες διηγήματα που μας στείλατε, οι τίτλοι που ακολουθούν περιλαμβάνονται στη βραχεία λίστα (short list) για τα βραβεία.
The Geitonas School IB DP Arts Exhibition 2024, held by the IB DP senior students taking Visual Arts and Music courses took place at the renowned Blender Gallery in Glyfada on April 11-13, 2024 with great success!
|
Κατηγορίες
All
Αρχείο
July 2024
|