Στο πλαίσιο του εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δημοτικού που συμμετέχουν στο προαιρετικό πρόγραμμα της «Ρομποτικής», κατασκεύασαν τη δική τους «Ελληνική Σημαία» και την προγραμμάτισαν να κυματίζει! Αφού δημιούργησαν ένα αυτοματοποιημένο μηχανισμό που συνδυάζει γρανάζια με κινητήρα, στη συνέχεια πειραματίστηκαν με τον προγραμματισμό για να μπορέσουν να δώσουν κίνηση στη σημαία τους.
«Έζησα έναν πόλεμο, δύο εμφύλιους πολέμους, δύο δικτατορίες και δύο προσφυγιές. Δεν τα έζησα σαν απλός παρατηρητής, αλλά παίρνοντας ενεργό μέρος κάθε φορά κι έτσι και να ήθελα δεν θα μπορούσε το συγγραφικό μου έργο να μην επηρεαστεί από τα γεγονότα αυτά που συγκλόνισαν τον τόπο μας. Άθελα μου η ζωή μου μπλέχτηκε μέσα στην ιστορία κι έγινα κι εγώ ένα κομμάτι της».
Τα Εκπαιδευτήρια ΓΕΙΤΟΝΑ διοργάνωσαν τον 2ο Μαθητικό Λογοτεχνικό Διαγωνισμό για σχολεία της Αττικής, η κριτική επιτροπή (αποτελούμενη από τους σπουδαίους πεζογράφους Μιχάλη Μακρόπουλο, Έλενα Μαρούτσου, Γιάννη Παλαβό και Ούρσουλα Φωσκόλου) διάβασε και αξιολόγησε τις συμμετοχές και τώρα ήρθε η ώρα της απονομής των βραβείων!
Η κριτική επιτροπή των κειμένων που υπεβλήθησαν στον 9ο Διαγωνισμό Λογοτεχνικής Έκφρασης για εφήβους και νέους του Δήμου Βύρωνα ανακοίνωσε τα τελικά αποτελέσματα. Το θέμα του διαγωνισμού ήταν συνδεδεμένο με την επικαιρότητα του πολέμου και την ανάγκη για ειρήνη. Οι μαθήτριες που διακρίθηκαν από το σχολείο μας είναι οι εξής:
Για ακόμη μια χρονιά οι μαθητές και οι μαθήτριες των Β΄ και Γ΄ τάξεων του Δημοτικού ξεκίνησαν με χαρά κι ενθουσιασμό το πρόγραμμα των μαθηματικών «Αριθμοδρομίες».
Η μαθήτρια του Σχολείου μας Καλημέρη Αλεξία, αθλήτρια της Λέσχης Οπλομαχίας Βάρης, κατέλαβε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο ξίφος μονομαχίας νέων-νεανίδων -20. Οι αγώνες διεξήχθησαν στο Ο.Α.Κ.Α. στις 21 Οκτωβρίου 2023, στο πλαίσιο του Κυπέλου Ελλάδας.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Νηπιαγωγείου, των Α΄ και Β΄ τάξεων του Δημοτικού παρακολούθησαν την προηγούμενη εβδομάδα στο θεατράκι του Νηπιαγωγείου του Σχολείου μας τη θεατρική παράσταση «Αδέσποτα» της θεατρικής ομάδας HIPPO με βασικό θέμα την ευαισθητοποίηση των μικρών μαθητών απέναντι στα αδέσποτα ζώα. Ανάμεσα στα θεατρικά κομμάτια του έργου έμπαιναν εμβόλιμα δραστηριότητες θεατρικού παιχνιδιού δημιουργώντας έτσι για τους μικρούς μας μαθητές μια πλούσια βιωματική εμπειρία που θα τους μείνει αξέχαστη!
Στην παιδική ηλικία αναπτύσσονται οι διατροφικές συνήθειες που συχνά μας συνοδεύουν σε όλη τη μετέπειτα ζωή μας. Ακρογωνιαίος λίθος μιας υγιεινής και ποικιλόμορφης διατροφής είναι τα φρούτα και τα λαχανικά.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου αγκάλιασαν την πρόταση του σχολείου για εικαστικές παρεμβάσεις στις τάξεις τους, έτσι ώστε στο χώρο που περνούν μεγάλο μέρος της μέρας τους να μπορούν να συμβάλλουν στην αισθητική του, αξιοποιώντας τις δυνατότητες τους και δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για όμορφο και ζεστό περιβάλλον.
Το Σάββατο 21 Οκτωβρίου, ολοκληρώθηκε το Πρόγραμμα «Σελίδες της Ελληνικής Ιστορίας: Λασκαρίνα Μπουμπουλίνα» που υλοποιείται στα τμήματα της ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού.
|
Κατηγορίες
All
Αρχείο
July 2024
|