Ο μαθητής της Γ΄ Γυμνασίου Βασίλης Αποστολίδης, μετά από την επιτυχία του 2023 όπου στέφθηκε νικητής σε αγώνα Παγκοσμίου Πρωταθλήματος FIA στην κατηγορία Junior, κατέκτησε την 3η θέση στον πρώτο αγώνα του πρωταθλήματος WSK Open Series στην Ιταλία στην κατηγορία Senior. Να σημειώσουμε ότι είναι ο πρώτος Έλληνας που ανεβαίνει στο βάθρο σε αγώνα του WSK στην κατηγορία αυτή.
Η μαθήτρια του Σχολείου μας Μαγγανά Ελισσάβετ, αθλήτρια του Γυμναστικού Συλλόγου «Ελαία», κατέλαβε τη 2η θέση (ανσάμπλ) και το Αργυρό Μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ρυθμικής Γυμναστικής κατηγορίας Γυναικών. Ο αγώνας έγινε στη Θεσσαλονίκη, στο Εθνικό Γυμναστήριο Μίκρας, αίθουσα «Ι. Μελισανίδης», στις 05-07 Απριλίου 2024.
Αγαπητοί μαθητές και μαθήτριες,
Αναρτούμε δελτίο τύπου για τα ΤΕΦΑΑ. Πληροφορίες θα βρείτε στο ακόλουθο συνημμένο αρχείο: Κατά τη διάρκεια της φετινής σχολικής χρονιάς οι μαθητές και οι μαθήτριες των Α’, Β’ και Γ΄ τάξεων του Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων Γείτονα με τη βοήθεια των δασκάλων τους υποστήριξαν το έργο της WWF Ελλάδος επιλέγοντας τη συμβολική υιοθεσία απειλούμενων ειδών. Με τον τρόπο αυτό συμβάλλουν στην αποκατάσταση πολύτιμων βιοτόπων και στην προστασία της άγριας ζωής που βασίζεται σε αυτούς. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τη συμμετοχή τους στις περιβαλλοντικές δράσεις του σχολείου μας και την ευαισθητοποίησή τους σε θέματα προστασίας του φυσικού περιβάλλοντος!
Οι μαθητές του Σχολείου μας Παπαδόπουλος Κωνσταντίνος, Μπαβέας Χρήστος και η μαθήτρια Καπετανέα Κωνσταντίνα διακρίθηκαν στους Αγώνες Κολύμβησης των Αθλητικών Συναντήσεων Ιδιωτικών Σχολείων, που έγιναν στο κολυμβητήριο του CGS την Κυριακή,21 Απριλίου 2024.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Λυκείου βρέθηκαν από την Πέμπτη 18 Απριλίου έως την Κυριακή 21 Απριλίου στην Κρήτη στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού βιωματικού προγράμματος «Στις διαδρομές του κρητικού πολιτισμού».
Στο πλαίσιο του Προγράμματος Βιωματικής Μάθησης «Λογοτεχνικές Περιπλανήσεις- Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης και Σκιάθος», οι μαθητές/τριες της Γ΄ Γυμνασίου επισκέφθηκαν τη Σκιάθο (Πέμπτη 18 Απριλίου έως Κυριακή 21 Απριλίου).
Την Τρίτη 23 Απριλίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες του Νηπιαγωγείου επισκέφθηκαν την παραλία της Αγίας Μαρίνας συμμετέχοντας στο πρόγραμμα «Υιοθέτησε μια παραλία», που συντονίζει ο διεθνής μη κυβερνητικός οργανισμός για την διατήρηση, την έρευνα και την αποκατάσταση του περιβάλλοντος ,World Wildlife Fund (WWF) διοργανώνοντας καθαρισμό της παραλίας της Αγίας Μαρίνας του Δήμου Κορωπίου, σε συνεργασία με τα τμήματα Φυσικών και Κοινωνικών Επιστημών του Σχολείου μας.
Το Σάββατο 27 Απριλίου 2024, μεταξύ των ωρών 10 π.μ. - 12 μ.μ., θα διεξαχθεί στο σχολείο μας η Β΄ φάση του 12ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φυσικών Δημοτικού που διοργανώνει η Ένωση Ελλήνων Φυσικών.
Οι μαθήτριες του Γυμνασίου Μαϊστόροβιτς Ήβη, Σταθαρά Σοφία και Λιγνού Αντωνία, διακρίθηκαν στους αγώνες Στίβου Γυμνασίων που έγιναν στις 18 Απριλίου στο Στάδιο της Βάρης. Πιο συγκεκριμένα:
|
Κατηγορίες
All
Αρχείο
July 2024
|