Την τελευταία εβδομάδα της Αποκριάς διαβάσαμε με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β΄ Δημοτικού το βιβλίο «Καλές Απόκριες» της Εύας Καραντινού. Το βιβλίο πραγματεύεται διάφορα ήθη και έθιμα της Αποκριάς, τα οποία κορυφώνονται με το μεγάλο ξεφάντωμα της τελευταίας Κυριακής, όπου λαμβάνει χώρα το Καρναβάλι. Αφού συζητήσαμε με τα παιδιά για τις αποκριάτικες παραδόσεις, δημιουργήσαμε τις δικές μας αποκριάτικες μάσκες!
Την Πέμπτη 14 Μαρτίου, στο πλαίσιο της θεματικής "Σχολικός εκφοβισμός - Πρακτικός οδηγός ενεργοποίησης μαθητών, καθηγητών και γονέων στο σύγχρονο νομικό πλαίσιο", μαθητές της Β΄ Γυμνασίου συζήτησαν με τον κ. Παπαϊωάννου Παναγιώτη, Δικηγόρο Αθηνών, Ποινικολόγο, Δρ. Εγκληματολογίας.
Οι μαθήτριες του Σχολείου μας Ιακωβάκη Ελένη, Σχίζα Λίλιαν, Καφετζή Έφη και Τυραϊδή Χριστίνα διακρίθηκαν στους αγώνες Στίβου, που διοργάνωσε το Κολλέγιο Αθηνών στο πλαίσιο των Αθλητικών Συναντήσεων Ιδιωτικών Σχολείων το Σάββατο, 09.03.2024.
«Και είδαν τότε όλοι αυτό που ως τώρα δεν είχαν ξαναδεί: μια λυγερή κοπέλα να κατηφορίζει απ’ το βράχο ντυμένη μισή στα μαύρα, μισή στ’ άσπρα, ξυπόλητη στο χιόνι και πάνω απ’ το κεφάλι της να φτερουγίζει χαρούμενο ένα χελιδόνι.
- Η καλή νεράιδα της άνοιξης που έλεγαν οι γιαγιάδες μας σαν παραμύθι, ψιθύρισαν οι μισοί, μην πιστεύοντας στα μάτια τους. - Κατέβηκε επιτέλους απ’ το μοναχικό της δέντρο, ψιθύρισαν οι άλλοι μισοί. - Η άνοιξη ξαναγυρνά στον όμορφο τόπο σας!, είπε βουρκωμένη η ευαίσθητη κυρία Μίνα. Η καλή νεράιδα δεν πενθεί πια το χελιδόνι της, το χελιδόνι της άνοιξης! Αναρτούμε το με αριθμό πρωτ. 26374/2024 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού (ΥΠΑΙΘΑ) με θέμα «Ενημέρωση για την έκδοση προκήρυξης διαγωνισμού για την εισαγωγή υποψηφίων στις σχολές Αξιωματικών και Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας ακαδημαϊκού έτους 2024-2025».
Στο πλαίσιο των Μορφωτικών Επισκέψεων του σχολείου μας και της προσπάθειας για περαιτέρω προβληματισμό και δημιουργικότητα σε αυτές, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη από μαθητές και μαθήτριες της πρώτης τάξης του Λυκείου στις εγκαταστάσεις του ομίλου Πρώτο Θέμα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν από κοντά τη λειτουργία του site και της εφημερίδας, τύπωσαν δε και φύλλο σχετικό με τα Εκπαιδευτήρια Γείτονα.
Την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2024, μαθητές-εκπρόσωποι των δεκαπενταμελών συμβουλίων του Λυκείου και του Γυμνασίου των Εκπαιδευτηρίων Γείτονα επισκέφτηκαν τον Σύλλογο Γονέων Παιδιών με Νεοπλασματική Ασθένεια «Η Φλόγα» και παρέδωσαν το χρηματικό ποσό των 1.500 ευρώ που συγκέντρωσαν για να τον βοηθήσουν.
Την Τρίτη, 5/3/2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ τάξης του Δημοτικού είχαν τη χαρά να συναντήσουν τον κύριο Γιώργο Κωνσταντινίδη, μουσικό και συγγραφέα του βιβλίου «Τα μαγεμένα όργανα», ένα βιβλίο που τονίζει πως ο καθένας μας είναι διαφορετικός αλλά χρήσιμος για το σύνολο, όπως και τα όργανα μιας ορχήστρας.
Την Τσικνοπέμπτη οι Όμιλοι της Αισθητικής Αγωγής του γυμνασίου παρουσίασαν επιλεγμένα όμορφα τραγούδια που είχαμε προετοιμάσει κατά τη διάρκεια των μαθημάτων Η εξαιρετική παρουσία και πολύ όμορφη ιδιαίτερη ερμηνεία των παιδιών, μας γέμισε χαρά και ομόρφυνε ιδιαίτερα την ημέρα όλων μας.
Την Παρασκευή, 1/3/24 οι τάξεις μας γέμισαν πολύχρωμες εικόνες και τραγούδια. Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεων του Δημοτικού υποδέχτηκαν με χαρά και ενθουσιασμό την άνοιξη, φορώντας τον «Μάρτη» που σύμφωνα με το έθιμο προστατεύει τα πρόσωπα των παιδιών από τον πρώτο ήλιο της άνοιξης, για να μην «καούν». Τραγούδησαν τα κάλαντα της άνοιξης, τα «χελιδονίσματα» κρατώντας, όπως τα παιδιά στη Θράκη, τη δική τους «χελιδόνα». Καλή άνοιξη!
|
Κατηγορίες
All
Αρχείο
July 2024
|