Το Σάββατο, 24 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η εκδήλωση του σχολείου μας, Open Day, «Γονείς και παιδία παίζει».
2247 031105 δείχνει η οθόνη στην συσκευή.
Στην άλλη άκρη της τηλεφωνικής γραμμής μια ευγενέστατη νεανική φωνή μας καλημερίζει και μας ζητά πληροφορίες για τις "Βιβλιοδρομίες 2024". "Θα θέλαμε να συμμετέχουμε στον διαγωνισμό σας τον Μάιο, τι πρεπει να κάνουμε; Μπορούμε να δηλώσουμε έναν μόνο μαθητή;" ρωτά ευγενικά η Μαρία Πεζουβάνη, η οποία μας συστήνεται ως η δασκάλα του Μονοθέσιου Δημοτικού Σχολείου των Αρκιών, των δεκαοχτώ μόνιμων κατοίκων εκεί στην αιγαιοπελαγίτικη εσχατιά, στα ΝΑ της Πάτμου. Στο πλαίσιο των προγραμμάτων διασύνδεσης της εκπαίδευσης με το σύγχρονο οικονομικό και κοινωνικό γίγνεσθαι, την Παρασκευή 23.2.2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού, της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου και της Α΄ τάξης του Λυκείου, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ενημερωτική εκδήλωση για τις επαγγελματικές προοπτικές του κλάδου της Ναυτιλίας.
Η Ένωση Καθηγητών και Διανοουμένων για την Προαγωγή της Φιλοσοφίας στην Εκπαίδευση (ΕΚΔΕΦ) βράβευσε στις 29 Φεβρουαρίου, σε τιμητική εκδήλωση που έλαβε χώρα στην Εταιρία Ελλήνων Λογοτεχνών, τα παιδιά που διακρίθηκαν στον 1ο Διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής για Μαθητές και Μαθήτριες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, υπό τον γενικό τίτλο “Άντληση Νοήματος".
Αυτή την εβδομάδα με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β΄ Δημοτικού διαβάσαμε το βιβλίο της Ρίκας Ζ. Βαγιάννη «Είναι πολύ βαρετό….να βαριέσαι!», ένα βιβλίο για την αξία της ενεργητικότητας. Πριν την ανάγνωση του βιβλίου, ζητήσαμε από τα παιδιά να φανταστούν το θέμα του από το εξώφυλλο.
Με χαρά σας γνωστοποιούμε τα ποσοστά επιτυχίας του Σχολείου μας στις εξετάσεις αγγλικών των πανεπιστημίων Cambridge και Michigan στην εξεταστική περίοδο Δεκεμβρίου 2023. Στις εξετάσεις συμμετείχαν 60 μαθητές και μαθήτριές μας.
Την τιμητική τους είχαν οι «Βιβλιοδρομίες» στο καθιερωμένο πρωτοχρονιάτικο έθιμο για υγεία και καλοτυχία που διοργάνωσε φέτος το 17ο Δημοτικό Σχολείο Καλλιθέας. Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μετά την απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων για συμμετοχή των μαθητών και των μαθητριών στον 26ο Πανελλήνιο και Παγκύπριο μαθητικό διαγωνισμό φιλαναγνωσίας που διοργανώνει το σχολείο μας, αποφάσισαν στον τυχερό ή την τυχερή της βασιλόπιτας του κάθε τμήματος να προσφέρουν ως δώρο ένα βιβλίο, από όσα θα χρησιμοποιηθούν στις «Βιβλιοδρομίες 2024».
Τη Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων που διοργανώνει το Γραφείο Πληροφόρησης Σπουδών και Αιτήσεων του Σχολείου μας, μαθητές και μαθήτριες του International Baccalaureate παρακολούθησαν ενημερωτικές ομιλίες από εκπροσώπους των παρακάτω Βρετανικών πανεπιστημίων.
Μετά το φύτεμα στον λαχανόκηπο μας και τη φροντίδα των φυτών, έφτασε η ώρα της συγκομιδής. Στο πλαίσιο του προγράμματος «Εργαστήρι της Φύσης», με πραγματική αγάπη, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Νηπιαγωγείου από τον Νοέμβριο ποτίζουν, σκαλίζουν τα λαχανικά τους και τα καθαρίζουν από τα άγρια χόρτα.
Μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ Δημοτικού του Σχολείου μας, με τη συγκατάθεση των γονέων τους, επισκέφθηκαν τη Δευτέρα 20/2, το Εθνικό Κέντρο Έρευνας Φυσικών Επιστημών «Δημόκριτος», όπου συμμετείχαν μαζί με μαθητές από άλλα ιδιωτικά σχολεία στην πιλοτική αξιολόγηση του ψηφιακού παιχνιδιού "Think Up! Mini Games".
|
Κατηγορίες
All
Αρχείο
July 2024
|