Με μεγάλη χαρά η κοινότητα των Εκπαιδευτηρίων Γείτονα συγχαίρει την αγαπημένη συνάδελφο Ελισάβετ Παπαχρήστου για την έκδοση του βιβλίου της «Ο Αντιβενιζελισμός [1917-1920]» από τις εκδόσεις Ασίνη.
Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, τα Εκπαιδευτήρια Γείτονα διοργανώνουν λογοτεχνικό διαγωνισμό για τους μαθητές Γυμνασίου-Λυκείου. Την πρώτη χρονιά ο διαγωνισμός αφορούσε μόνο τους μαθητές μας, από πέρσι όμως ο διαγωνισμός έγινε διασχολικός. O δεύτερος, λοιπόν, Διασχολικός Λογοτεχνικός Διαγωνισμός των Εκπαιδευτηρίων Γείτονα αφορά μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου όλης της Αττικής, με διηγήματα που θα αναφέρονται στις ακόλουθες θεματικές ενότητες.
Στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών της Β΄ Γυμνασίου και της προσπάθειας για περαιτέρω προβληματισμό πάνω στις θεματικές των διδακτικών βιβλίων, πραγματοποιήθηκε στις 22 Ιανουαρίου δίωρη παρέμβαση-διδασκαλία του καθηγητή Βυζαντινής αρχαιολογίας και Τέχνης στο Τμήμα Μεσογειακών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αιγαίου, κ. Νεκτάριου Ζάρρα.
Την προηγούμενη εβδομάδα οι μαθητές και οι μαθήτριες των μικρών τάξεων του Δημοτικού, τηρώντας τα παραδοσιακά έθιμα, «έκοψαν» τη βασιλόπιτα του 2024. Τα παιδιά μας αντάλλαξαν ευχές για το νέο έτος με τις δασκάλες τους και οι τυχεροί της χρονιάς κέρδισαν δωράκια, όπως λογοτεχνικά βιβλία και σχολικά είδη.
Στα συνημμένα αρχεία που ακολουθούν περιλαμβάνονται πληροφορίες σχετικές με τις αρμοδιότητες των Κέντρων Διεπιστημονικής Αξιολόγησης, Συμβουλευτικής και Υποστήριξης (ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ.) και την αλλαγή στη διαδικασία υποβολής αιτήματος αξιολόγησης στα ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ.
Την Παρασκευή 12.1.2024 είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε τον κ. Περικλή Τόμο, Καθηγητή Χειρουργικής Θώρακος της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. Η διάλεξη του κ. Τόμου είχε θέμα «Άνθρωπος και Υγεία», έγινε στο αμφιθέατρο του σχολείου και τη διάλεξη παρακολούθησαν μαθητές της Α΄ Λυκείου και μαθητές θετικού προσανατολισμού της Β΄ και της Γ΄ Λυκείου.
Με μεγάλη χαρά και υπερηφάνεια σας ενημερώνουμε ότι οι μαθητές μας σημείωσαν εξαιρετικές επιδόσεις στο διαγωνισμό "Θαλής" που διοργανώνει η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία. Ο διαγωνισμός αυτός είναι ένας από τους πιο αναγνωρισμένους και αξιόλογους διαγωνισμούς μαθηματικών στην Ελλάδα και στον κόσμο, και αποτελεί μια μεγάλη πρόκληση και μια μεγάλη ευκαιρία για τους μαθητές μας να δείξουν τις γνώσεις, τις δεξιότητες και την αγάπη τους για τα μαθηματικά.
"Στο παιδαγωγούν Σχολείο η ασυνέπεια, η απρέπεια, η έλλειψη σεβασμού της προσωπικότητας του άλλου δεν δικάζονται με την υποστήριξη ενός θεσμοθετημένου μαθητικού ποινικού κώδικα. Στο Σχολείο, στο παιδαγωγούν Σχολείο χρειαζόμαστε απλές και σαφείς κανονιστικές αρχές που κατά την εφαρμογή τους υπεισέρχεται και η ηθική ερμηνεία. Η προσπάθεια να ερμηνεύσεις ηθικά την πράξη κάθε παιδιού αποτελεί σημαντικό στοιχείο, συστατικό και μέσο για τη διαπαιδαγώγηση του παιδιού".
Την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου 2023, είχαμε τη χαρά και τιμή να φιλοξενήσουμε στο Σχολείο μας τη συγγραφέα κυρία Μαρίνα Γιώτη, η οποία διάβασε με τους μαθητές της Β΄ Δημοτικού το παραμύθι της "Τι τρέχει με τον Αϊ - Βασίλη", ταξίδεψαν μαζί μέχρι τον παγωμένο Βόρειο Πόλο, προσπάθησαν να απαντήσουν στο ερώτημα πώς προλαβαίνει ένας άνθρωπος, έστω και με ιπτάμενους ταράνδους, να μοιράσει δώρα σε όλα τα παιδιά του πλανήτη σε ένα μόνο βράδυ ή πώς καταφέρνει ένας γεματούλης κύριος να περάσει μέσα από την καμινάδα του τζακιού κ.ά.
Την Παρασκευή 8.12.2023, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Λυκείου καθώς, και του άξονα Πληροφορικής της Γ΄ Γυμνασίου, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την ομιλία του κ. Παναγιώτη Ματσινόπουλου με θέμα «Το επάγγελμα του Προγραμματιστή».
|
Κατηγορίες
All
Αρχείο
July 2024
|