Το Σάββατο, 3 Φεβρουαρίου οι μαθήτριες και οι μαθητές του Νηπιαγωγείου «ταξίδεψαν» στον Βόρειο και στον Νότιο Πόλο, μέσω ψηφιακού διαδραστικού παιχνιδιού και σε κλίμα χαράς και δημιουργικότητας έφτιαξαν «φωτεινά» πιγκουινάκια και γευστικές μικρές «χιονόμπαλες», φόρεσαν χιονοπέδιλα και κινήθηκαν με χάρη στο χιονισμένο τοπίο. Τέλος, μπήκαν σε igloo, μεταμορφώθηκαν σε ινουίτ, φωτογραφήθηκαν και έπαιξαν «παγωμένο γκρινιάρη».
Την Τρίτη, 30 Ιανουαρίου, όπως κάθε χρόνο, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δημοτικού τίμησαν τη γιορτή των «Τριών Ιεραρχών», που συμβολίζει ταυτόχρονα τη γιορτή των γραμμάτων, των δασκάλων, των μαθητών, των βιβλίων και της μάθησης. Μελέτησαν το σπουδαίο έργο των τριών Πατέρων της Εκκλησίας, οι οποίοι αγωνίστηκαν ασταμάτητα, προσευχήθηκαν αδιάκοπα και ασκήθηκαν στον αγώνα της αρετής. Συζήτησαν για την προσφορά τους στη διάδοση των γραμμάτων, εμπνεύστηκαν και δημιούργησαν όμορφες κατασκευές.
Την Τετάρτη, 31/1/24 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης του Δημοτικού είχαν την ευκαιρία να συναντήσουν στη Βιβλιοθήκη του σχολείου μας την κυρία Κωνσταντίνα Τασσοπούλου, συγγραφέα του βιβλίου «Το πιάτο».
Την Παρασκευή 26.1.2024 είχαμε την τιμή να υποδεχθούμε στο Σχολείο μας την κ. Αγγελική Σαββίδου, Σύμβουλο Επιχειρηματικής & Οικονομικής Ανάπτυξης και ιδρύτρια των εταιρειών Finance Lady & FinFish.
Οι μαθητές και οι καθηγητές της Μουσικής Σχολής των Εκπαιδευτηρίων Γείτονα «ανοίγουν» την πόρτα της τάξης τους και μοιράζονται με τους άλλους την αγάπη τους για τη μουσική! Σας περιμένουμε σε «Ανοικτά Μαθήματα» από Τρίτη 30 Ιανουαρίου ως Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου στο Θέατρο του σχολείου μας!
Την Παρασκευή 26.01.2024, στο πλαίσιο του μαθήματος της Λογοτεχνίας, οι μαθητές/τριες της Γ’ Γυμνασίου είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με τον πολιτικό γελοιογράφο και δημιουργό κόμικς, Αντώνη Νικολόπουλο, γνωστό στο ευρύ κοινό με το ψευδώνυμο Soloup. Αφορμή για την πρόσκλησή του στο σχολείο μας στάθηκε η έκδοση από τις εκδόσεις Διόπτρα του graphic novel ΖΟRΜΠΑΣ Πράσινη πέτρα ωραιοτάτη.
Τα Εκπαιδευτήρια Γείτονα διοργανώνουν, το Σάββατο, 24 Φεβρουαρίου (ώρα 10:30-13:00), Ημερίδα Ενημέρωσης (Open Day) για το πρόγραμμα του Γυμνασίου. Η Ενημερωτική Ημερίδα (Open Day) θα πραγματοποιηθεί στις εγκαταστάσεις των Εκπαιδευτηρίων Γείτονα στη Βάρη και θα είναι εφικτό να την παρακολουθήσουν μαθητές-μαθήτριες καθώς και γονείς άλλων σχολείων, που ενδιαφέρονται να πληροφορηθούν αναλυτικά για το πρόγραμμά μας.
Με στόχο την ανάπτυξη και καλλιέργεια οικολογικής συνείδησης στα παιδιά μας τη δεύτερη εβδομάδα μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων διαβάσαμε με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ΄ Δημοτικού στη Βιβλιοθήκη του σχολείου μας το βιβλίο της Μαρίας Βελετά - Βασιλειάδου «Το νεφοσυννεφάκι».
Με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ και Β΄ Δημοτικού διαβάσαμε και επεξεργαστήκαμε φιλαναγνωστικά στη Βιβλιοθήκη του σχολείου μας το βιβλίο της Μαρίνας Μιχαηλίδου - Καδή «Περιμένοντας τη βροχή». Μια ευαίσθητη ιστορία που μέσα από το φαινόμενο της ανομβρίας υπογραμμίζει το δυνατό συναίσθημα της απουσίας, της προσμονής και της χαράς.
Αναρτούμε το με αριθμό πρωτ. 8068/2024 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού (ΥΠΑΙΘΑ) με Θέμα «Προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών για τη συμμετοχή υποψηφίων στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Σχολών Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων ακαδημαϊκού έτους 2024-2025».
|
Κατηγορίες
All
Αρχείο
July 2024
|