Το Σάββατο, 6 Μαΐου πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η εκδήλωση του σχολείου μας Open Day, «Γονείς και παιδία παίζει». Μαθητές και μαθήτριες παιδικού σταθμού, νηπιαγωγείου και πρώτης Δημοτικού συμμετείχαν σε πρωτότυπα εργαστήρια STEAM, ζωγραφικής, κεραμικής και κατασκευής μουσικών οργάνων, δημιούργησαν ξεχωριστές χειροτεχνίες με υλικά από τον κήπο του σχολείου μας και έλαβαν μέρος σε ποικίλα αισθητηριακά και κινητικά παιχνίδια.
Στην 45η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδας, η οποία πραγματοποιήθηκε στη Γερμανική Σχολή Αθηνών από τις 7 έως και τις 10 Απριλίου 2023, συμμετείχαν οι μαθητές μας Αλκιβιάδης Συντώσης (IB DP1) και Βασιλική Σδόνα (IB DP1).
Η μαθήτρια του Σχολείου μας Σχίζα Λίλιαν, κατέλαβε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα των 1000 μέτρων, στους διασχολικούς αγώνες που διοργανώνει ο Δήμος Βάρης - Βούλας - Βουλιαγμένης. Οι αγώνες διεξήχθησαν την Τρίτη, 9 Μαΐου 2023.
Με αφορμή τη γιορτή της μητέρας την Κυριακή 14 Μαΐου, οι μαθητές και μαθήτριες του Νηπιαγωγείου και του Παιδικού Σταθμού δημιούργησαν με αγάπη και φαντασία δωράκια και κάρτες με ευχές, εκφράζοντας την αγάπη τους στις δικές τους μανούλες.
Το Σάββατο, 6 Μαΐου, στο πλαίσιο της εκδήλωσης Open Day για το Δημοτικό του Σχολείου μας, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γαλλικών της Ε΄τάξης του Δημοτικού παρουσίασαν με μεγάλη επιτυχία, τη θεατρική παράσταση «Voyage avec Le Petit Prince» - «Ταξιδεύοντας με τον Μικρό Πρίγκιπα», του Γάλλου συγγραφέα Antoine de Saint-Exupéry.
Πρόγραμμα Βιωματικής Μάθησης «Ταξίδι στον χώρο και τον χρόνο» - Θεατρικά Δρώμενα Δ΄ Δημοτικού9/5/2023
Στο πλαίσιο του Προγράμματος Βιωματικής Μάθησης «Ταξίδι στον χώρο και τον χρόνο», πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 6 Μαΐου, η παρουσίαση των θεατρικών δρώμενων των μαθητών και μαθητριών της Δ΄ τάξης με θέμα την Αρχαία Ελλάδα.
«Συγχαρητήρια στα Εκπαιδευτήρια Γείτονα για τις «Βιβλιοδρομίες». Δεν είναι μόνο ένας θαυμάσιος θεσμός μαθητικής φιλαναγνωσίας αλλά και ένας σπουδαίος τρόπος μέσα από τα βιβλία να διδάξουμε και να εμπνεύσουμε την περιβαλλοντική κουλτούρα στα παιδιά».
Με θερμά λόγια ο Αθανάσιος - Μελέτιος Δημόπουλος, πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητής Ιατρικής, αναφέρθηκε στο μεγαλύτερο μαθητικό πρόγραμμα φιλαναγνωσίας σε Ελλάδα, Κύπρο και απόδημο ελληνισμό που διοργανώνουν εδώ και 25 χρόνια τα Εκπαιδευτήρια Γείτονα στη Βάρη. Η μαθήτρια του Σχολείου μας Καλημέρη Ολυμπία, αθλήτρια της Λέσχης Οπλομαχίας Βάρης, κατέλαβε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο ομαδικό του ξίφους μονομαχίας, στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Γυναικών. Οι αγώνες διεξήχθησαν στο Ο.Α.Κ.Α στις 30 Απριλίου 2023.
1) Διακρίσεις των μαθητών του Σχολείου μας στο πρωτάθλημα Σκάκι που διοργάνωσε ο Δήμος Βάρης - Βούλας - Βουλιαγμένης στις 8 Απριλίου 2023:
Τα Εκπαιδευτήρια Γείτονα προγραμματίζουν για το Σάββατο 13 Μαΐου 2023 (ώρα 9:00-14:00) την διεξαγωγή του δεύτερου γύρου Διαγνωστικών Διαγωνισμάτων (Placement Tests) για την εισαγωγή των υποψήφιων μαθητών/μαθητριών στο πρόγραμμα του International Baccalaureate. Τα διαγωνίσματα θα διεξαχθούν στον χώρο του σχολείου.
|
Κατηγορίες
All
Αρχείο
July 2024
|