Η επιχείρηση με την επωνυμία Μυστίλλη που δημιούργησε ομάδα μαθητών και μαθητριών της Α΄ Λυκείου του Σχολείου μας, κατέκτησε κατόπιν ψηφοφορίας το βραβείο κοινού στον τελικό του 3ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Επιχειρηματικότητας Νέων με προσανατολισμό στην Αειφόρο Ανάπτυξη Εnvolve, που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 7.5.2023.
Στο πλαίσιο του Προγράμματος Βιωματικής Μάθησης «Λογοτεχνικές Περιπλανήσεις- Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης και Σκιάθος», οι μαθητές/τριες της Γ΄ Γυμνασίου επισκέφθηκαν τη Σκιάθο (Πέμπτη 27 Απριλίου έως Κυριακή 30 Απριλίου).
Mε θέμα την περιβαλλοντική κρίση, διεξάγονται την Παρασκευή 12 Μαΐου 2023 σε σχολεία της Ελλάδας, της Κύπρου και της Γερμανίας οι «ΒΙΒΛΙΟΔΡΟΜΙΕΣ 2023».
Στην πρώτη δράση της Βιβλιοθήκης μας για το μήνα Μάιο, διαβάσαμε με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ και Β΄ Δημοτικού το βιβλίο «Ο κόσμος χρειάζεται να δίνεις πάντα τον καλύτερό σου εαυτό». Συζητήσαμε την αξία της διαφορετικότητας, όπως προβάλλεται μέσα από το βιβλίο, αλλά και την αξία του να δίνεις πάντα τον καλύτερό σου εαυτό.
Την Τρίτη 3-5-2023 οι μαθητές του ομίλου Art attack, της Α΄ Γυμνασίου, επισκέφτηκαν το ίδρυμα Β&Μ Θεοχαράκη στο κέντρο της Αθήνας και παρακολούθησαν την έκθεση "ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΑΪΤΗΣ - Η ουσία του απρόσωπου".
Θέλουμε να εκφράσουμε τα συγχαρητήριά μας στην ομάδα της Α΄ Λυκείου του Σχολείου μας, που προκρίθηκε στην τελική δεκάδα (σε σύνολο 118 ομάδων) του 3ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Επιχειρηματικότητας Νέων με προσανατολισμό στην Αειφόρο Ανάπτυξη Εnvolve: Ευγενία Τσινταβή, Κωνσταντίνο Γάσια, Δήμο Αποστόλου, Σέβη Κωτάκη, Ιωάννη Πέτση, Ειρήνη Φούντογλου και Αλίκη Λαμπραδάκη. Ο διαγωνισμός είναι εγκεκριμένος από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και διοργανώνεται από τον Οργανισμό στήριξης παγκοσμίως της νεοφυούς επιχειρηματικότητας Envolve Entrepreneurship του Libra Group.
Στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών της Β΄ Γυμνασίου και της προσπάθειας για περαιτέρω προβληματισμό πάνω στις θεματικές των διδακτικών βιβλίων την Τρίτη, 2 Μαΐου 2023, πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του σχολείου μας ενημερωτική ημερίδα με ομιλητή τον κ. Παπαϊωάννου Παναγιώτη, Δικηγόρο Αθηνών, Ποινικολόγο, Δρ. Εγκληματολογίας με θέμα: “Ζητήματα πρόληψης στο πεδίο των εγκλημάτων γενετήσιας ελευθερίας σε βάρος ανηλίκων. Θυματολογική προσέγγιση στην πρακτική εκπαιδευτικών και γονέων".
Συμπληρωματική προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή στις Σχολές Αξιωματικών και Πυροσβεστών27/4/2023
Σας κοινοποιούμε το με αριθμό πρωτ. 46899/2023 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (ΥΠΑΙΘ) με Θέμα «Ενημέρωση σχετικά με συμπληρωματική προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή στις Σχολές Αξιωματικών και Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, με το σύστημα των εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο, το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024, όσον αφορά τον αριθμό εισακτέων».
Ομάδα μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου συμμετείχαν στο 2ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο της ΕΛΕΜΑΣΥΝ 16-20 Μαρτίου 2023 στη Φλωρεντία. Η πρώτη θεματική του Συνεδρίου στηριζόταν στον Πολιτισμό της Φλωρεντίας ως λίκνο της Αναγέννησης. Η δεύτερη θεματική αφορούσε το περιβάλλον και την καταπολέμηση της κλιματικής κρίσης. Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από τις 3 ομάδες μαθητών με παρουσιάσεις στην πρώτη θεματική ενότητα. Η προετοιμασία των εργασιών για τις παρουσιάσεις των μαθητών στο Συνέδριο έγινε από την καθηγήτρια κοινωνικών επιστημών Ηλιοπούλου Μελίνα.
Την Τετάρτη 5 Απριλίου μαθητές των Εκπαιδευτηρίων Γείτονα και μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων προσέφεραν λαμπάδες, πασχαλινά αυγά και δώρα στο ίδρυμα «Μητέρα». Η συγκεκριμένη δραστηριότητα, ενταγμένη στο πρόγραμμα κοινωνικής προσφοράς και δράσης, έχει ως απώτερο στόχο να συνδράμει στο κοινωνικό έργο του Ιδρύματος, να ενεργοποιήσει τους νέους ανθρώπους και να ενισχύσει τον ανθρωποκεντρικό χαρακτήρα του εκπαιδευτικού μας έργου.
|
Κατηγορίες
All
Αρχείο
July 2024
|