Σας προσκαλούμε να έρθετε με τα παιδιά σας στην εκδήλωση του σχολείου μας, «Γονείς και παιδία παίζει», το Σάββατο 06 Μαΐου 2023, από τις 10:30 έως τις 14:00, για να ζήσετε όμορφες και δημιουργικές στιγμές στους ειδικά διαμορφωμένους χώρους.
Την Τετάρτη, 5/4/23 , την Πέμπτη 6/4/23 και την Παρασκευή 7/4/23 οι μαθητές και οι μαθήτριες των Α΄, Β΄, Γ΄ και Δ΄ τάξεων του Δημοτικού στόλισαν μαζί με τις δασκάλες τους τις δικές τους πασχαλινές λαμπάδες, κατασκεύασαν πασχαλινά καλάθια και έφτιαξαν πασχαλινές κάρτες για να μοιραστούν τα δικά τους γιορτινά μηνύματα. Τους ευχόμαστε Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση!
Την Τρίτη 4 Απριλίου οι μαθητές και οι μαθήτριες του Νηπιαγωγείου είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τη συγγραφέα και εικονογράφο, Μαρίνα Γιώτη, στη Βιβλιοθήκη του σχολείου μας.
Την Πέμπτη 6 Απριλίου επισκέφτηκε το σχολείο μας η συγγραφέας, Χριστίνα Ανδρέου και συνάντησε τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β΄ Δημοτικού. Τα παιδιά, στο πλαίσιο του μαθήματος των εικαστικών, είχαν μελετήσει το βιβλίο «Η Λίζα και οι επτά ζωγράφοι» της κ. Ανδρέου και είχαν κάνει εργασίες με τους καθηγητές των εικαστικών.
Την Πέμπτη 6.4.2023, μαθητές και μαθήτριες των τάξεων Β΄ και Γ΄ Λυκείου που ενδιαφέρονται για σπουδές στα γνωστικά επιστημονικά αντικείμενα των Οικονομικών, της Διοίκησης Επιχειρήσεων, της Πληροφορικής, των Ψηφιακών Συστημάτων και της Στατιστικής επισκέφθηκαν το Πανεπιστήμιο Πειραιά. Ενημερώθηκαν για το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών των επιμέρους τμημάτων του και ξεναγήθηκαν στα αμφιθέατρα και στα εργαστήρια Πληροφορικής.
Με υπερηφάνεια σας ανακοινώνουμε ότι οι μαθητές της Β΄ Λυκείου Γιώργος Μπαρμπέτας και Ανδρέας Καλλιμασιάς κατέλαβαν την 2η θέση και πήραν το ασημένιο μετάλλιο στον Eυρω-Mεσογειακό διαγωνισμό με την επωνυμία Ολυμπιάδα Γνώσεων Φυσικών και Τεχνολογικών Καταστροφών, που διεξήχθη την Παρασκευή 10-3-2023. Οι μαθητές μας θα κληθούν να παραστούν σε μια τελετή βράβευσης στην έδρα του Συμβουλίου της Ευρώπης στο Στρασβούργο.
Την Κυριακή 3 Απριλίου, ολοκληρώθηκε το Πρόγραμμα «Σελίδες της Ελληνικής Ιστορίας: Λασκαρίνα Μπουμπουλίνα» που υλοποιείται στα τμήματα της ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού.
Στο πλαίσιο του Προγράμματος Βιωματικής Μάθησης «Λογοτεχνικές Περιπλανήσεις- Χριστίνα Πουλίδου και Σύρος», οι μαθητές/τριες της Β’ Γυμνασίου επισκέφθηκαν τη Σύρο (Πέμπτη 30 Μαρτίου έως Κυριακή 2 Απριλίου).
Στο πλαίσιο του Προγράμματος Βιωματικής Μάθησης «Λογοτεχνικές Περιπλανήσεις- Δημήτρης Χατζής και Γιάννενα», οι μαθητές/τριες της Α’ Γυμνασίου επισκέφθηκαν τα Γιάννενα (Πέμπτη 30 Μαρτίου έως Κυριακή 2 Απριλίου).
Σήμερα 6/4/2023 στάλθηκε πρόσθετη πληροφόρηση για τον διαγωνισμό των Βιβλιοδρομιών στο e-mail που μας έχετε δηλώσει. Όσοι δεν έχουν λάβει αυτό το e-mail και επιθυμούν να λάβουν μέρος στον διαγωνισμό παρακαλούνται να επικοινωνήσουν μαζί μας στο [email protected]. Σας ευχόμαστε Καλό Πάσχα.
|
Κατηγορίες
All
Αρχείο
July 2024
|