Την Παρασκευή, 16/2/2024 είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τη συγγραφέα Μαρίνα Γιώτη, η οποία μέσα από παραμύθι της «Σκουφοκοκκινίτσα» έδειξε στους μαθητές πώς ένα κλασικό παραμύθι με συγκεκριμένους ρόλους και πλοκή μπορεί να διαβαστεί με διαφορετικό τρόπο και να ιδωθεί από μια άλλη οπτική γωνία.
Κάθε φέτα ψωμιού ζυμώνεται με την παραδοσιακή συνταγή, για να προσφέρει γεύση και ποιότητα στη διατροφή μας. Το μυστικό με τη μαγιά και τα υλικά περνά από γενιά σε γενιά, κρατάει την ουσία από την τέχνη της αρτοποίησης και εξελίσσεται συνεχώς για να προσφέρει πάντα το καλύτερο ψωμί, έτοιμο να το απολαύσετε όπως εσείς επιθυμείτε.
Αναρτούμε με αριθμό πρωτ. 14356/2024 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού (ΥΠΑΙΘΑ) με Θέμα «Διευκρινίσεις σχετικά με τις εξετάσεις για την εισαγωγή σπουδαστών σε Τμήματα Μουσικών Σπουδών των Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Α.Ε.Ι.) από τις Πανελλαδικές Εξετάσεις έτους 2024 και εφεξής».
Η κριτική επιτροπή των κειμένων που υπεβλήθησαν στον 1ο Διαγωνισμό Φιλοσοφικής Μαθητικής Δημιουργίας ανακοίνωσε τα τελικά αποτελέσματα. Ο Διαγωνισμός προκηρύχθηκε από την ΕΚΔΕΦ (Ένωση Καθηγητών και Διανοουμένων για την Προαγωγή της Φιλοσοφίας στην Εκπαίδευση) και οι μαθητές που διακρίθηκαν από το σχολείο μας είναι οι εξής:
Την Tετάρτη, 14/02/24 πραγματοποιήθηκε με πολλή χαρά σε ένα ιδιαίτερα συγκινητικό κλίμα η καθιερωμένη «Γιορτή της ανάγνωσης» της Α΄ Δημοτικού. Τα θρανία των παιδιών τραβήχτηκαν στην άκρη, η τάξη στολίστηκε και η ατμόσφαιρα παρέπεμπε σε εορτασμό ενός εξαιρετικού γεγονότος που δεν είναι άλλο από την κατάκτηση του μηχανισμού της ανάγνωσης και της γραφής.
Αυτή την εβδομάδα με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α’ Δημοτικού συνεχίσαμε την ανάγνωση του βιβλίου «Σκουφοκοκκινίτσα» της Μαρίνας Γιώτη φτάνοντας στο τέλος της ιστορίας. Διαπιστώσαμε ότι ο λύκος ήταν αδικημένος και ότι ο πραγματικός κακός της ιστορίας ήταν ο κυνηγός, ο οποίος διέδιδε φήμες για το πόσο επικίνδυνος είναι ο λύκος με στόχο να τον σκοτώσει για τη γούνα του!
IBDP Open Day 2024
Τα Εκπαιδευτήρια Γείτονα οργανώνουν, το Σάββατο 9 Μαρτίου 2024 (ώρα 9:00-13:00), Ημερίδα Ενημέρωσης (Open Day) για το πρόγραμμα του International Baccalaureate. Η Ενημερωτική Ημερίδα (Open Day) θα πραγματοποιηθεί στον χώρο των Εκπαιδευτηρίων Γείτονα και απευθύνεται σε μαθητές-μαθήτριες και γονείς του σχολείου μας αλλά και άλλων σχολείων που ενδιαφέρονται να πληροφορηθούν αναλυτικά για το International Baccalaureate Diploma Programme. «Από την εποχή που μίλησε ο Όμηρος ως τα σήμερα, μιλούμε, ανασαίνουμε και τραγουδούμε με την ίδια γλώσσα» - Γιώργος Σεφέρης.
Τα Εκπαιδευτήρια Γείτονα προσκαλούν υποψήφιους μαθητές και μαθήτριες Νηπιαγωγείου-Παιδικού Σταθμού και τους γονείς τους, το Σάββατο, 24 Φεβρουαρίου από τις 10:30 έως τις 13:00, στην εκδήλωση «Γονείς και παιδία παίζει» (Open Day).
Μια ημέρα που γονείς και παιδιά θα έχουν την ευκαιρία: Με πολύ κέφι έπαιξαν μουσική οι μαθητές μας στα Ανοικτά Μαθήματα που οργάνωσε η Μουσική Σχολή των Εκπαιδευτηρίων Γείτονα την περασμένη εβδομάδα. Παιδιά, γονείς και καθηγητές πραγματικά το απολαύσαμε!
|
Κατηγορίες
All
Αρχείο
July 2024
|